farkimiz

 

 

 

 

İyiler Kazanır...


Merkezi Belçika / Bürüksel’ de bulunan International Taste & Quality Institute tarafından düzenlenen Avrupa’ nın en prestijli yarışmasında dünyanın en ünlü 120 gurmesi ve someliyeleri tarafından yapılan tadım ve testleri sonucu; Organik yumurta da Türkiye’ nin ilk ve tek Üstün Lezzet Kalite ödülü Kor yumurta’ nın oldu. 

Ayrıca Kor Yumurta’yı benzerlerinden ayıran lezzeti ile Tüketicileri Koruma Derneği tarafından sektöründe ‘’En Beğenilen ve Tavsiye Edilen Marka’’ ödülüne iki kere layık görülmüştür. 
 

Organik yumurta üretimine bilimsel yaklaşım...


Kor Yumurta, organik üretim sürecini bilimsel bir bakışla ele alan ve yöneten alanındaki tek firmadır. Organik yumurta üretimi, kurucumuz Dr. İsmail Kor‘un yönetiminde akademik bir hassasiyetiyle dünya standartlarının öngördüğü ölçülerle ve titizlikle gerçekleştirilmektedir. 

İsmail Bey, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni bölümünden mezun olduktan sonra yüksek lisans ve doktorasını aynı üniversitenin hayvan besleme ana bilim dalında gerçekleştirmiştir. Kanatlı beslenmesinde doğal renk vericiler üzerine pek çok arge çalışması yapmıştır. 
 

Yumurta renginin sırrı...

Yumurta sarısının rengi tavukların besinleriyle ilgilidir. Renklerin kaynakları çeşitlidir. Organik üretimde dünyanın tercihi “doğal renk vericiler“ den yanadır. Kırmızı ve sarı renkler temel renkleridir. Kırmızı, kırmızı biberden, (Paprika), sarı ise Kadife Çiçeği’nden (Tegetes Erecta) elde edilmektedir. 

Gıdada renk lezzet algısını etkilemektedir. Bu nedenle yumurtalarımıza renk vermesi için tavuklarımızın yemlerine uygun oranlarda ve çiçekler başta olmak üzere kırmızıbiber, yonca unu gibi karşımlar ekliyoruz. 

Çiçekleri çiftlik arazimizde yetiştiriyor, bu nedenle her yıl kadife çiçeği tarımı yapıyoruz. İlkbaharda başlayan ve Mayıs ayı başında çiçek fidelerinin tarlalara ekilmesiyle devam eden bu süreç hasat zamanı her akşam tarlalardan toplanan goncalaın kurutulup öğütülmesiyle tamamlanmaktadır. 

Kısaca, tüketicilerimizin yumurta sarısındaki arzu ettiği renk, tavuklarımız için organik yumurta kalite standartlarına göre yetiştirdiğimiz doğal bitkilerle sağlanmaktadır. 
 

Geniş ve doğal çiftlik arazisi...

Organik yumurta üretimi tavukların rahatça gezinebileceği, toprağı eşeleyip beslenebilecekleri belli büyüklükte bir doğal ortamı gerektirir. 

Bayındır Çınardibi Köyü’ndeki Kor Yumurta çiftliği, kentsel yerleşimden uzak ve geniş arazisi, doğal su kaynakları yeşil bitki örtüsü ve doğal dokusu nedeniyle sağlıklı bir organik üretim için gerekli özel bir ortama sahiptir. 

Tavuklarımız sadece sertifikalı, GDO içermeyen %100 organik, 
yemlerle beslenmekte, çiftlik arazisinde ve yakınlarında hiçbir 
şekilde zirai ilaç kullanılmamakta ve organik tarımın tüm 
gerekleri bilimsel bir titizlikle uygulanmaktadır.